دوچرخه قبل از قرن بیستم

ارسال شده در: دسته‌بندی نشده | 0

دوچرخه وسیله ای است مکانیکی ، که با استفاده از قدرت حرکتی پاها ، به هر شکلی قادر به حرکت است . این وسیله در ابتدایی ترین شکل خود در ۲۳۰۰ سال قبل میلاد مسیح در کشورهایی همچون چین ، مصر ، هند دیده شده و بر روی دیواره غارها نیز اشکالی از آن موجود است .
فقط دوچرخه از کلمه یونانی به نام KYKLOS گرفته شده و بعدها این ریشه یونانی در زبان لاتین به کلمه BICYCLE تبدیل گردیده کلمه پیشوند BI به مفهوم عدد دو و کلمه پسوند CYCLE به معنی دایره و به عبارتی طوقه است به هر صورت اولین دوچرخه شناخته شده رسمی در تاریخ این وسیله سله ریفر نام دارد از دو طوقه چوبی تشکیل شده و با استفاده از پاها در حالتی شبیه به راه رفتن ، این وسیله را به طرف جلو و عقب هدایت می کرده اند رسما در سال ۱۶۹۰ سیوارک فرانسوی لقب اسب چوبی به این وسیله بدون چرخ را داد و تا سال ۱۷۹۰ وسیله مذکور چوبی را به اشکال مختلف همچون مار ، اسب و … می ساختند که وسیله ای بود مورد توجه کودکان و به عنوان ابزاری برای بازی مورد استفاده آنان قرار می گرفت . اسبهای چوبی آن زمان در فرانسه تکامل بیشتری یافتند ، به نحوی که با پا به زمین زدن و حالت مشابه راه رفتن سرعت حرکتی این وسیله در سطوح افقی و سراشیبی تا ۵ کیلومتر در ساعت ثبت سله ریفر شده است . این تکه چوب افقی در اشکال مختلف در آن زمان مورد توجه اهالی پاریس واقع نگردید و استقبال شایسته ای از این وسیله برای بزرگسالان در فرانسه ذکر نشده است .

سال تاریخچه تکاملی و تکمیل دوچرخه را بر اساس تغییر این وسیله در زیر مشاهده می فرمائید :

۱۸۱۶ : در این سال فردی آلمانی به نام وندریز فرمان را به سله ریفر اضافه نمود ولی کماکان با استفاده از حرکت پاها بر روی زمین حرکت آن امکان پذیر بوده است ( سرعت به ۱۵ کیلومتر رسید ).

۱۸۱۷ : در این سال دوچرخه کامل تری توسط بارون فون دریاس از شهر کالسرومه ساخته شد که دارای یک زین کوچک بود . دنیس جانسون یکی از دوچرخه های فون دریاس را با خود به کشور انگلستان برد تا نمونه هایی از روی آن ساخته و آن را تکمیل تر نماید . در این شرایط و در کنار این هدف او اقدام به برگزاری کلاسهای آموزشی برای استفاده از این وسیله نمود و مشتاقان زیادی برای فراگیری این فن به او مراجعه کردند . کم کم در کشور انگلستان دوچرخه و دوچرخه سواری به عنوان یک سرگرمی محبوب و متداول و جذاب . و بدین شکل رواج یافت .

۱۸۱۸ : یک فرانسوی به نام بارون ساوربرن دوچرخه دیگری را در این سال طراحی و ساخت . چرخ جلویی این دوچرخه بسیار بزرگ و چرخ عقبی آن کوچک بود و در این شرایط به چرخ جلویی و بزرگ ، یک طناب حلقوی به صورت دایره وار بسته شده بود که با کشیدن آن با دست ، چرخ جلو به حرکت در می آمد و وسیله حرکت می کرد. این نوآوری وسیله مذکور را برای دوچرخه سواران به صورت یک مهارت در آورد به نحوی که بند بازان در سیرک . از این وسیله به عنوان ابزاری تفریحی و سرگرم کننده برای مردم استفاده نمودند .

۱۸۲۱ : لویس کوهبر دوچرخه دیگری را مشابه با دوچرخه ساوربرن ساخت اما به جای طناب از وسیله ایمشابه با زنجیر دوچرخه های امروزی استفاده نمود این کار موجب شد تا حرکت دوچرخه تسهیل گردد.

۱۸۳۴ : یک آهنگر اسکاتلندی به نام مک میلان به دوچرخه های موجود ، پنجه رکاب ابتدایی را اضافه کرد تا دیگر احتیاجی به فشار پا بر روی زمین نباشد . او در طی ۵ سال کار جدی بر روی این وسیله قادر گردید که سرعتی درحدود ۲۲ کیلومتر در ساعت را به نام خود به جای گذاشته و آن را ثبت نماید . همچنین در آن زمان این وسیله در اشکال ویژه ای همانند کالسکه برای استفاده در مزارع و به جای اسب رواج یافت .دوچرخه مک میلان امروزه در موزه شهر لندن در معرض دید همگان قرار دارد .

۱۸۳۹ : اسکاتلندی دیگری به نام کریسک پاتریک دوچرخه رکاب دار را به شکل کامل تری تهیه و در دسترس مردم قرار داد .

۱۸۶۰ : کارخانه دار فرانسوی به نام پیر میشو در این سال مهندس جوانی را به نام پیر لالمنت برای تغییر درساختار دوچرخه استخدام نمود . او قسمتهایی از دوچرخه را که از چوب ساخته شده بود با لوله های آهنی تعویض کرده و بخش خارجی چرخهای چوبی را با نوارهای لاستیکی ضخیم پوشانید .

۱۸۶۷ : در این سال نیز هنوز طوقه جلو بزرگتر از طوقه عقب بود و پدال و رکاب به صورت ثابت در چرخ جلو تعبیه شده بودند . طوقه های چوبی را در این زمان با طوقه های آهنی تعویض کردند لذا وزن دوچرخه در حدود ۵۰ کیلوگرم گردید .نام این دوچرخه جدید پنی فارتنیک لقب یافت .

۱۸۶۹ : درسال ۱۸۶۹ اولین مسابقه رسمی در تاریخ دوچرخه و به مسافت ۳۴ کیلومتر ازشهر پاریس تا وروان با ۳۳۳ شرکت کننده تدارک دیده شد . شرکت کنندگان برتر قادر شدند با دوچرخه های جدید مسافت مذکور را در ۳ ساعت و ۹ دقیقه طی کنند. اما قبل از آن مسابقه دیگری در انگلستان به نام هندون درسال ۱۸۶۸ نیز ثبت شده است .

در سال ۱۸۹۶ : با شروع اولین دوره بازیهای ورزشی المپیک رشته دوچرخه سواری نیز بعنوان یکی از رشته های ورزشی مستقل و پر طرفدار آن روز به جمع رشته های ورزشی افزوده و به شکل رقابتی اجرا گردید.

دیدگاهی بنویسید